Plénum tunajšieho súdu upevňovalo vzťahy so svojim českým partnerom
Členovia plén najvyšších správnych súdov Slovenskej a Českej republiky sa stretli v dňoch 6. a 7. mája 2025 v Starej Lesnej, čím nadviazali na minuloročné stretnutie v tomto formáte v Pozloviciach. Stretnutie sa nieslo v priateľskom duchu, pričom jeho primárnym cieľom bolo prehĺbiť doposiaľ vybudované vzťahy medzi oboma inštitúciami.
Na začiatku sa účastníkom prihovorili predsedovia oboch najvyšších správnych inštancií, ktorí zhodne vyzdvihli významnú a aktívnu spoluprácu týchto súdov. Pracovný program podujatia pozostával z troch odborných blokov, v rámci ktorých vystúpili so svojimi príspevkami lektori z oboch zúčastnených súdov.
Spoločná fotka predsedu Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky a predsedu Najvyššieho správneho súdu Českej republiky. Foto © Najvyšší správny súd Slovenskej republiky.
Témou prvého bloku bol vývoj a odlišnosti českej a slovenskej procesnoprávnej úpravy správneho súdnictva po roku 1993 a úvahy de lege ferenda. Lektori sa popri komparácií aktuálnych právnych úprav v oboch krajinách venovali aj otázke výziev, ktorým správne súdnictvo môže čeliť v nasledujúcich rokoch.
Druhý blok bol zameraný na disciplinárnu súdnu agendu, aktuálnu procesnoprávnu úpravu v Českej republike a Slovenskej republike, jej spoločné prvky a rozdiely. Prednášajúci sudcovia v predmetnom kontexte poukázali aj na možnosti vzájomnej inšpirácie vo vybraných aspektoch právnej úpravy disciplinárneho konania.
Odbornú časť podujatia uzavrel blok, ktorého ústrednou témou bola zaujatosť sudcu so špecifickým akcentom na rozhodovaciu činnosť oboch súdov tejto oblasti. Osobitá pozornosť bola venovaná subjektívnemu a objektívnemu testu nestrannosti sudcov, ako aj konkretizácií možných prípadov ich zaujatosti.
Prednáška predsedu Najvyššieho správneho súdu Českej republiky. Foto © Najvyšší správny súd Slovenskej republiky.
„Efektívna spolupráca s českou stranou zahájená po roku 1992, teda po vzniku samostatných štátov, má svoj silný základ v spoločnej právnej histórii správneho súdnictva v Československu. Znovu sa ukázalo aké cenné sú poznatky prameniace z výmeny informácií o spôsoboch ochrany subjektívnych práv vo verejnoprávnych vzťahoch a o fungovaní oboch najvyšších inštancií správneho súdnictva. Prístup sudkýň a sudcov plén najvyšších správnych súdov Českej republiky a Slovenskej republiky na tomto podujatí bol ukážkou zodpovedného vnímania nášho sudcovského poslania,“ záverom zhodnotil predseda tunajšieho súdu Pavol Naď.