Predseda Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky Pavol Naď sa v súvislosti s blížiacim sa koncom jeho funkčného obdobia osobne poďakoval za spoluprácu partnerom nielen z justičného prostredia

Predseda najvyššieho správneho súdu Pavol Naď sa pri príležitosti ukončenia svojho pôsobenia vo funkcii predsedu tunajšieho súdu stretol na konci apríla 2026 s významnými partnermi a kolegami, s ktorými počas vedenia najvyššieho správneho súdu intenzívne spolupracoval a ktorých činnosť sa dotýkala správneho súdnictva.

Predseda najvyššieho správneho súdu započal osobné stretnutia počas pracovného programu v Košiciach, kde poďakoval za spoluprácu predsedovi Ústavného súdu Slovenskej republiky Ivanovi Fiačanovi. Predseda ústavného súdu vyzdvihol rolu Pavla Naďa pri budovaní najvyššieho správneho súdu ako samostatnej justičnej inštitúcie a ocenil prínos tunajšieho súdu v zákonnej kontrole verejnej moci. V rozhovore predsedovia ocenili vzájomné zdieľanie informácií najmä pri vzdelávaní a odovzdávaní si skúseností. Dotkli sa aj zmeny, ktorá čaká obe inštitúcie, a to je agenda prieťahov v konaniach pred všeobecnými súdmi, ktorá by mala prejsť z ústavného súdu aj na najvyšší správny súd.

Počas svojho pracovného programu v Košiciach sa predseda Naď stretol aj s riaditeľom Justičnej akadémie Slovenskej republiky, Petrom Hullom, a to na slávnostnom otvorení regionálnej kancelárie Justičnej akadémie na pôde Správneho súdu v Košiciach, ktorej primárnym cieľom je vytvárať lepšie podmienky pre odborné vzdelávacie podujatia na východnom Slovensku. Predseda Naď poďakoval riaditeľovi Hullovi za pravidelnú spoluprácu pri organizácii vzdelávacieho podujatia pre sudcov správnych súdov s názvom Dni správneho súdnictva.

V sídle Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky privítal predsedu najvyššieho správneho súdu generálny prokurátor Maroš Žilinka spolu s prvým námestníkom Jozefom Kanderom. „Pri kontrole zákonnosti v činnosti orgánov verejnej správy a ich rozhodnutí má prokuratúra na Slovensku nezastupiteľnú úlohu. Preto som poďakovaním pánovi generálnemu prokurátorovi ocenil kvalitný výkon týchto právomocí prokurátormi na všetkých stupňoch rezortu,“ zhrnul rozhovor Pavol Naď.

Predseda tunajšieho súdu sa tiež stretol s vedením všetkých troch správnych súdov, a to v Bratislave, Banskej Bystrici a v Košiciach. Spoločnou témou bolo predovšetkým to, ako sa im darí poskytovať účinnú súdnu ochranu proti rozhodnutiam a postupom orgánov verejnej správy.

Vo svojom úrade prijal Pavla Naďa aj verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský a predseda tunajšieho súdu vyzdvihol jeho boj za ochranu práv a slobôd všetkých občanov pred orgánmi verejnej správy. „Silná snaha verejného ochrancu práv postupovať efektívne v ľudskoprávnej agende je badateľná od počiatku jeho činnosti v tomto spoločensky zodpovednom úrade. Preto si jeho pôsobenie veľmi vážim, keďže rovnako ako správne súdnictvo je zamerané najmä na ochranu práv slabších vo verejnoprávnych vzťahoch,“ komentoval prínos ombudsmana Pavol Naď.

Na stretnutí s predsedníčkou Súdnej rady Slovenskej republiky Marcelou Kosovou spoločne zhodnotili výsledky rozhodovacej činnosti tunajšieho súdu. Pavol Naď stretnutie komentoval: „Pani predsedníčke som vyjadril vďaku za korektný výkon právomocí súdnej rady vo vzťahu k novovzniknutej sústave správnych súdov aj za jej osobný ústretový prístup k nášmu súdu.“

S ministrom spravodlivosti Slovenskej republiky Borisom Suskom spoločne diskutovali o aktuálnych témach ako aj bilancovali uplynulých päť rokov fungovania najvyššieho správneho súdu. „Informoval som pána ministra o výsledku a súčasne o stave vybavenosti kasačnej a disciplinárnej agendy najvyššieho správneho súdu ku koncu môjho funkčného obdobia predsedu súdu, ako aj o pripravenosti súdu na súdnu kontrolu ústavnosti a zákonnosti blížiacich sa komunálnych volieb. Zároveň sme sa s pánom ministrom zhodli na potrebe vytvorenia permanentne pôsobiacej pracovnej skupiny zaoberajúcej sa všetkými aktuálnymi otázkami vo sfére správneho súdnictva na Slovensku,“ uzavrel predseda najvyššieho správneho súdu po návšteve u ministra spravodlivosti.

V posledný aprílový deň Pavol Naď ukončil sériu rozlúčkových stretnutí návštevou vedenia Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, a to návštevou predsedu Františka Moznera a podpredsedníčky Terézie Mecelovej. Najnovšou spoločnou témou vedení oboch inštitúcií bola rekonštrukcia priestorov budovy na Župnom námestí v Bratislave, v ktorej by perspektívne mali oba súdy sídliť ako samostatné subjekty. Súdy však dlhodobo spájajú i témy vzdelávania a zdieľania skúseností s organizáciou práce. „Stretnutie s vedením najvyššieho súdu prebehlo v priateľskej atmosfére a v duchu napĺňania memoranda o spolupráci našich dvoch najvyšších súdnych inštancií všeobecného súdnictva. Hovorili sme aj o najbližších úlohách súvisiacich so zámerom vytvoriť spoločné sídlo najvyšších súdov v časovo dohľadnom horizonte. Poďakoval som sa pánovi predsedovi Moznerovi za veľmi korektnú a ústretovú spoluprácu,“ zhodnotil Pavol Naď.